Jdi na obsah Jdi na menu
 


Malý " herbář "

 MĚSÍČNICE VYTRVALÁ

 POPIS - Vytrvalá, 10 až 140 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, v horní polovině větvená, dole chlupatá, chlupy dolů směřující. Dolní a střední lodyžní listy dlouze řapíkaté, okrouhle vejčité až vejčitě kopinaté, na bázi srdčité, na okraji zubaté, horní listy krátce řapíkaté, vejčitě kopinaté až kopinaté, na vrcholu zašpičatělé, na okraji zubaté. Květy uspořádány ve složeném hroznu, vonné, fialové, zřídka bílé, šešule eliptické až podlouhlé, na vrcholu zašpičatělé. Kvete v V až VII.

STANOVIŠTĚ - Vlhké a stinné lesy, rokle, podél potoků a řek, na půdách kamenitých, humózních, minerálních, stanoviště stinné, s vyšší vzdušnou vlhkostí.

ROZŠÍŘENÍ - V ČR roztroušeně zejména v pahorkatinách a podhorských oblastech (max. asi 1300 m n.m., min. 300 m n.m.). Celkově roste v téměř celé Evropě vyjma jejích nejjižnějších částí a britských ostrovů (izolovaně ale na Sardinii a v Portugalsku), na severu od jihu Švédska, na východ do Povolží.

LÉČITELSTVÍ - Užívá se semeno (Fructus lunariae) nebo list (Folium lunariae). Vzhledem k tomu ale, že se jedná o rostlinu chráněnou, je její sběr v přírodě vyloučen, takže v úvahu připadá jedině sběr z vlastní zahrady.Droga není detailně prozkoumána, obsahuje nevelké množství alkaloidů, glukoberteroin, kvercetin, kampferol, aminokyseliny, trochu silice, olej aj.
Užívá se zejména ke zklidněné srdce, tj. proti jeho bušení, arytmii nebo při angíně pectoris. Plody se užívají i jako antiepileptikum, při bolestech hlavy psychického původu nebo při doléčení po otřesu mozku.
Při epilepsii se podávají 4 sklenice nálevu z lusků denně, je-li měsíčnice podávána jako kardiosedativum, postačí denně 2 až 3 sklenice nálevu z listů. Nať lze aplikovat i ve formě koupele končetin např. při tachykardii, vysokém krevním tlaku, křečových žilách apod.
Informace v tomto odstavci převzaty z: J. Janča,J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 3.lazh0n07.jpg

Zvonek Broskovolistý

POPIS- Zvonek broskvolistý je vytrvalá bylina vysoká 50 až 80 cm rostoucí z plazivého oddenku.Lodyha je přímá, většinou nevětvená a rýhovaná.

Přízemní listy jsou tuhé, lesklé, řapíkaté, na rubu bělavé, mají vejčitý až kopinatý tvar a v době květu jsou již zaschlé. Lodyžní listy jsou přisedlé a mají čárkovitý až kopinatý tvar o délce 7 - 12 cm.

Květenství tvoří chudý koncový hrozen.Květů je 3 až 9, jednotlivé květy mají korunu široce zvoncovitého tvaru dlouhou 25 až 45 mm členěnou do 1/3 v cípy. Květy jsou obvykle modré nebo bledě modré, vzácně i bílé.

Kvete od června do srpna.Plodem jsou tobolky přímé, se třemi otvory, dlouhé 9-16 mm.

STANOVIŠTĚ- Zvonek broskvolistý ve volné přírodě roste ve světlých lesích, křovinách a stráních na půdách vlhkých až vysýchavých, slabě kyselých až zásaditých a humózních. Dobře prospívá na slunném až polostinném stanovišti.

ROZŠÍŘENÍ - Zvonek broskvolistý ve volné přírodě roste ve světlých lesích, křovinách a stráních na půdách vlhkých až vysýchavých, slabě kyselých až zásaditých a humózních. Dobře prospívá na slunném až polostinném stanovišti.

campanulapers1.jpg